Atölye
·
Kurumsal Etkinlik
·
Toplantı
·
Yeme - İçme
/ İstanbul / Fatih / Caferağa Medresesi

Genel Bilgiler

Misafir Sayısı: Maksimum 70 Kişi

Masa Düzeni

Uygun

U Masa Düzeni

Uygun

Sınıf Düzeni

Uygun Değil

Tiyatro Düzeni

Uygun Değil

Ayakta

Uygun

Caferağa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman dönemi (1520-1566) Babüssaade ağalarından Cafer Ağa tarafından, 1559 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Dönemin bağımsız medreseler grubuna giren yapı, uzun süreler atıl vaziyette iken 1989 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından restore ettirilmiştir. Günümüzde, Geleneksel Türk Sanatlarını yeni nesillere tanıtmak, aktarmak, öğretmek, yaygınlaştırmak, doğru üretimler yapmak ve yeni sanatçılar yetiştirmek amacıyla kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere atölye çalışmaları düzenlemektedir.
Çini, Porselen Desenleme, Hat, Tezhip, Minyatür, Seramik, Ebru, Kuyumculuk, Takı Tasarımı, Tekstil Baskı Teknikleri, Keçe Yapımı, Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı, Halı-Kilim- Çarpana Dokuma ve diğer sanatların öğretildiği, üretilip sergilendiği ve yerli-yabancı misafirleri ağırlayan bir sanat merkezi olarak hizmet vermektedir.
Caferağa Medresesi, ülkemize gelen misafirlere günübirlik sanatsal eğitimler vermenin yanı sıra yurt dışında katıldığı uluslararası ülke festivallerinde de kültürümüzü ve sanatlarımızı tanıtma bağlamında faaliyetlerini sürdürmektedir. Caferağa Medresesi; sanatsal etkinliklerle, Medresede satışa sunulan geleneksel-çağdaş sanat eserleriyle hizmetlerini sürdürürken aynı zamanda medresenin büyük salonunda, farklı kurum ve kuruluşlar toplantılarını yapabilmektedir.
Caferağa Medresesi İstanbul’un kültür mozaiği içinde sanatın tarihle buluştuğu Sultanahmet’te bir sanat vahası olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Resmi tatil günlerinde müsaitlik durumu sorulmalıdır.

Rehber danışmanlığında kültürel tanıtım, farklı konseptlerde günü birlik sanat etkinlikler gerçekleştirilebilir.

Müsait GünlerPazartesi Hariç Haftanın Her Günü Müsait.
Tatil Günleri Müsaitlik DurumuResmi Tatil Günleri Müsait Değil

Adres

Caferiye sokak, Soğukkuyu Çıkmazı No:5 Sultanahmet / İstanbul
Haritada Görüntüle

HizmetlerÜcretli Hizmetler

Kafeterya Hizmetleri
Workshoplar
Aylık Atölye Çalışmaları


Konum